logo



WELCOME TO EXAMLINKUP,THE NUMBER ONE EXPO RUNS SOURCE

student ONLINE CANDIDATES : 76



....GET YOUR NECO 2020 EXPO 3HRS BEFORE EXAM WHATSAPP US VIA THIS CONTACT MR.DAVE:09069477458(We Reply Faster ON SMS THAN CALLS)




Only Text Or Whatsapp Us: whatsapp us +2349069477458

announcement
PROMO FIRST TO SUBSCRIBE FROM 28TH SEPT. TILL 1ST OCT. WILL HAVE A DISCOUNT BOTH STUDENTS AND SCHOOL OWNER.
NECO RUNS SUBSCRIPTION IS NOW GOING ON
For Payment Whatsapp Us on 09069477458
NO FREE ANSWER HERE, PAY AND ENJOY YOUR EXAM WE 100% LEGIT.



« | »

VERIFIED 2020 WAEC EXAM TIMETABLE

 

THE CORRECT TIMETABLE IS STILL BEING DECIDED BY THE OFFICIAL EXAM BODIES

 

Welcome!!! Have you been lookingfor a perfect platform where that you can entrust your waec exam on and feel relaxed, here you are  we guarantee every of our candidate 100% sure support and assistance in order to make sure that they pass there exam kindly click on the waec page and follow the protocol  how to make parallel A’s and B’s in your upcoming waec exam now you can contact our admins here with +2349069477458 both calls and WhatsApp but we reply faster when you send TEXT MESSAGES

 

WAEC TIMETABLE FOR 2020/2021
Below is the complete WAEC time table for 2019
Monday, 8th April, 2019
Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:20a.m.
Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.
Marketing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Salesmanship 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Tuesday, 9th April, 2019
Machine Woodworking 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
Tourism 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:20 a.m.
Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon
Mining 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:35 a.m.
Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.
Bookkeeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Store Keeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m.
Wednesday, 10th April, 2019
Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 9:30 a.m. – 10:10 a.m.
Insurance 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Thursday, 11th April, 2019
Animal Husbandry (Alternative B) 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:10 p.m.
Store Management 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Store Management 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Monday, 15th April, 2019
Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
Home Management 3 (Practical) Planning Session – 12.00pm – 1.00pm
Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2.00pm – 3.00pm
Tuesday, 16th April, 2019 to Friday, 10th May, 2019 [Date and time for each paper will be arranged by the Council].
Arabic 3 (Oral)
French 3 (Oral)
Physical Education 3 (Performance Test)
Clothing and Textiles 3 (Practical)
Foods and Nutrition 3 (Practical)
Home Management 3 (Practical)
Music 3B (Performance Test)
Tuesday, 16th April, 2019
Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Basic Electricity 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Basic Electricity 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3.00pm – 4:45pm
Health Education 3 (Alternative to Practical Work)** – 3.00pm – 4:45pm
Wednesday, 17th April, 2019
Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
Physical Education 2 (Essay) – 02:00 p.m. – 03:20p.m
Physical Education 1 (Objective) – 03:20p.m – 04:10p.m
Building Construction 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Building Construction 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.
Thursday, 18th April, 2019
Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40a.m. – 12:30 p.m
Woodwork 3 (Practical)** – 09:30am – 12:30am (1st Set)
Woodwork 3 (Practical)** – 1:00pm – 4:00pm (2nd Set)
Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.
Tuesday, 23rd April, 2019
Data Processing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Data Processing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m
Wednesday, 24th April, 2019
Home Management 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
Home Management 1 (Objective) – 10:30 p.m. – 11:30 a.m.
Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Geography 3(Practical and Physical Geography) – 2:00 p.m. – 3:50 p.m.
Thursday, 25th April, 2019
Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon
Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Friday, 26th April, 2019
Biology 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 11:10 p.m.
Biology 1 (Objective) – 11:10 a.m. – 12:00 p.m.
Monday, 29th April, 2019
Hausa 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Igbo 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Yoruba 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Computer Studies 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Tuesday, 30th April, 2019
Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 12:00 p.m. – 2:00
Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.
Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.
Thursday 2nd May, 2019
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 12:40 p.m – 3:25p.m. (2nd Set)
History 2 (Essay) – 2:00p.m. – 4:00 p.m.
History 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Friday 3rd May, 2019
Literature-In-English 2 (Prose) – 9:30 a.m. – 10:45 a.m.
Literature-In-English 1 (Objective) – 10:45 a.m – 11:45 a.m
Monday 6th May, 2019
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
waec timetable
Auto Mechanics 2 (Essay) – 2:30 p.m. – 4:00 p.m.
Auto Mechanics 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Tuesday 7th May, 2019
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 09:30 a.m – 12:00 noon
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 3:30p.m – 5:00 p.m.
Wednesday 8th May, 2019
Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.
Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
Visual Art 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Visual Art 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
Thursday 9th May, 2019
English Language 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
English Language 3 (Oral)**/*** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.
Friday 10th May, 2019
Geography 2 (Essay) – 09:30a.m. – 11:30 a.m.
Geography 1 (Objective) – 11:30a.m. – 12:30 p.m.
Monday 13th May, 2019
Foods and Nutrition 2 (Essay) – 9:30a.m. – 10:45 a.m.
Foods and Nutrition 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
waec.org
Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon
Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.
Health Science 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
Health Science 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.
Health Education 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
Health Education 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.
Tuesday 14th May, 2019
Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2nd Set)
Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00p.m
Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m – 4:50 p.m.
Wednesday 15th May, 2019
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30a.m. (1st Set)
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 p.m – 2:00 p.m. (2nd Set)
Literature-In-English 3 (Drama & Poetry) – 2:00p.m. – 4:30 p.m.
Thursday 16th May, 2019
Mathematics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00pm
Mathematics 1 (Objective) – 3:00 p.m – 4.30 p.m.
Friday 17th May, 2019
Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Economics 1 (Objective) – 11:30am – 12:30 p.m.
Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Basic Electricity 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Basic Electricity 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Monday 20th May, 2019
Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.
Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 p.m – 12:20 p.m.
Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Tuesday 21st May, 2019
Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Government 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.
Wednesday 22nd May, 2019
Civic Education 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Thursday 23rd May, 2019
Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Computer Studies 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Agricultural Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
Agricultural Science 1 (Objective) – 4:10 p.m. – 5:00 p.m.
Friday 24th May, 2019
Agricultural Science 3 (Practical) – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Agricultural Science 3 (Practical) – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 3:00 p.m. – 5:30 p.m.
Monday 27th May, 2019
Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
Tuesday 28th May, 2019
Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m.
Technical Drawing 2 (Essay)** – 2:00p.m. – 3:45p.m.
Technical Drawing 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.
Thursday 30th May, 2019
Visual Art 3B (Creative Design) – 09:30 a.m. – 12:30 a.m.
Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)
Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)
Arabic 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m
Arabic 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:00 p.m.
Friday 31st May, 2019
French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.
2019-WAEC-TIMETABLE

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Categories: 2020 waec runs, best expo runs site, waec gce registration, waec registration 2020

Feel Free To Drop Your Comments Below

0 Responses

Leave a Reply

« | »