logo



WELCOME TO EXAMLINKUP,THE BEST EXAM PORTAL CONTACT US HERE 09069477458 FOR GCE EXAM RUNS

student ONLINE CANDIDATES : 152



....GET YOU VERIFIED WAEC 2020 EXPO 3HRS BEFORE EXAM KINDLY CONTACT US FOR ANY ENQUIRY PLEASE CONTACT MR.DAVE:09069477458(We Reply Faster ON SMS THAN CALLS)



2020 VERIFIED WAEC PAST QUESTION AND ANSWERS
This Message is For All Waec Candidates:
WAEC 2020 RUNZ GROUP is ready For Waec Answers!!!
How To Pay and Join The VIP Subject Group You Are Writing The Exam,
Send Mtn Card #500, Your Whatsapp Number, Subject To 09069477458
The #500 Payment is for Per Subject To Join Any Subject Group Answer For Online Answer To Get The Password Per Subject Is: #400 MTN
NOTE: for 2020 WAEC runz subscription click on the WAEC PAGE to see how to subscribe
for your jamb cbt 2020 exam runz
CLICK HERE TO GET 2020 WAEC CORRECT ANSWER


« | »

VERIFIED 2020 WAEC TIMETABLE CLICK HERE TO DOWNLOAD YOUR OWN COPY


SCORE 270+ IN YOUR 2020 JAMB EXAM HERE
DATEPAPER CODESUBJECT PAPERDURATIONTIME
Monday, 30th March 2020 to Thursday, 2nd April 2020 (1st and 2nd Project Work Options)SC7073Basketry 3 (Project Work)*6 hours a day for 5 days for each paperDate and time for each paper will be arranged by the Council.
SC7083Ceramics 3 (Project Work)*
SC7103Graphic Design 3 (Project Work)*
SC7113Jewellery 3 (Project Work)*
SC7123Leatherwork 3 (Project Work)*
SC7133Picture Making 3 (Project Work)*
SC7143Sculpture 3 (Project Work)*
SC7153Textiles 3 (Project Work)*
Monday, 6thApril, 2020SC6073Metalwork 3 (Practical)3hrs 10mins8:30 am. – 11:40 am (1st Set)
SC6073Metalwork 3 (Practical)3hrs10mins12:00 noon. – 3:10 pm (2nd Set)
SC7023Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session1hr1:00 pm. – 2:00 pm
Tuesday, 7th April 2020 to Friday, 10thApril 2020SC3013Arabic 3 (Oral)15minsDate and time for each paper will be arranged by the Council.
SC3043French 3 (Oral)40mins
SC7013Clothing and Textiles 3 (Practical)2hrs 30mins
SC7023Foods and Nutrition 3 (Practical)3hrs
SC7054Music 3B (Performance Test)30mins
Tuesday, 14th April 2020SC6013Applied Electricity 3 (Practical)3hrs8:30 am – 11:30 am (1st Set)
SC6013Applied Electricity 3 (Practical)3hrs12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set)
Wednesday, 15th April, 2020SC5153Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)*2hrs8:30 am – 10:30 am (1st Set)
SC5153Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)*2hrs11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
SC6042Building Construction 2 (Essay)1hr 45mins2:00 pm – 3:00 pm
SC6041Building Construction 1 (Objective)3:00 pm – 3:45 pm
SC5132Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay)*2hrs1:00 pm – 3:00 pm
SC5131Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective)*1hr3:00 pm – 4:00 pm
Thursday, 16th April 2020SC1022Clerical Office Duties 2 (Essay)2hrs 10mins8:30 am – 10:40 am
SC1021Clerical Office Duties 1 (Objective)50mins10:40 am – 11:30 am
SC6093Woodwork 3 (Practical)3hrs8:30 am – 11:30 am (1st Set)
SC6093Woodwork 3 (Practical)3hrs12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set)
SC5152Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) *2hrs1:00 pm – 3:00 pm
SC5151Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)*1hr3:00 pm – 4:00 pm
Tuesday, 21st April 2020SC3023/AEnglish Language 3 (Oral)*/***45mins8:30 am – 9:15 am (1st Set)
SC3023/AEnglish Language 3 (Oral)*/***45mins9:40 am – 10:25 am (2nd Set)
Wednesday, 22nd April 2020SC7102Graphic Design 2 (Essay)*2hrs 50mins8:30 am – 10:30 am
SC7101Graphic Design 1 (Objective)*10:30 am – 11:20 am
SC6053Electronics 3 (Practical)3hrs8:30 am – 11:30am (1st Set)
SC6053Electronics 3 (Practical)3hrs12:00 noon – 3:00 pm (2nd Set)
SC2043Geography 3(Practical and Physical Geography)1hr 50mins1:00pm – 2:50pm
Thursday, 23rd April 2020SC6072Metalwork 2 (Essay)1hr 30mins8:30 am – 10:00 am
SC6071Metalwork 1 (Objective)1hr10:00 am – 11:00 am
SC7072Basketry 2 ( (Essay)*2hrs 50mins8:30 am – 10:30 am
SC7071Basketry 1 (Objective)*10:30 am – 11:20am
SC5142Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)*2hrs8:30 am – 10:30 am
SC5141Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)*1hr10:30 am – 11:30 am
SC6052Electronics 2 (Essay)1hr1:00 pm – 2:00 pm
SC6051Electronics 1 (Objective)1hr2:00 pm – 3:00 pm
Friday, 24thApril 2020SC5042Biology 2 (Essay)1hr 40mins8:30 am – 10:10 am
SC5041Biology 1 (Objective)50mins10:10 am – 11:00 am
SC7053Music 3A (Aural)45mins12:00 noon. – 12:45 pm
Monday, 27th April, 2020SC6232Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)*2hrs8:30 am – 10:30 am
SC6231Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)*1hr10:30 am – 11:30 am
Tuesday, 28th April 2020SC6033Auto Mechanics 3 (Practical)2hrs8:30 am – 10:30 am (1st Set)
SC6033Auto Mechanics 3 (Practical)2hrs11:00 am – 1:00 pm (2ndSet)
SC7142Sculpture 2 (Essay)*2hrs 50mins8:30 am – 10:30 am
SC7141Sculpture 1 (Objective)*10:30 am – 11:20 am
SC6092Woodwork 2 (Essay and Design)2hrs 20mins1:00 pm – 3:20 pm
SC6091Woodwork 1 (Objective)40mins3:20 pm – 4:00 pm
Thursday, 30th April 2020SC5123/APhysics 3 (Practical) (Alternative A)2hrs 45mins8:30 am – 11:15 am(1st Set)
SC5123/APhysics 3 (Practical) (Alternative A)2hrs 45mins11:40 am – 2:25 pm (2nd Set)
SC2072History 2 (Essay)2hrs1:00 pm – 3:00 pm
SC2071History 1 (Objective)1hr3:00 pm – 4:00 pm
Friday, 1st May 2020SC2102Literature-In-English 2 (Prose)1hr 15mins8:30 am – 9:45 am
SC2101Literature-In-English 1 (Objective)1hr9:45 am – 10:45 am
SC5143Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)*2hrs8:30 am – 10:30 am (1st Set)
SC51432hrs11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
SC7132Picture Making 2 (Essay)*2hrs 50mins1:00 pm – 3:00 pm
SC7131Picture Making 1 (Objective)*3:00 pm – 3:50 pm
Monday, 4thMay 2020SC5053/AChemistry 3 (Practical) (Alternative A)2hrs8:30 am – 10:30 am (1st Set)
SC5053/AChemistry 3 (Practical) (Alternative A)2hrs11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
SC7052Music 2 (Essay)2hrs8:30 am – 10:30 am
SC7051Music 1 (Objective)1hr10:30 am – 11:30 am
SC6032Auto Mechanics 2 (Essay)1hr 30mins1:30 pm – 3:00 pm
SC6031Auto Mechanics 1 (Objective)1hr3:00 pm – 4:00 pm
Tuesday, 5th May 2020SC4012Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay)2hrs 30mins8:30 am – 11:00 am
SC4011Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective)1hr 30mins2:30 pm – 4:00 pm
Wednesday, 6th May 2020SC5122Physics 2 (Essay)1hr 30mins8:30 am – 10.00 am
SC5121Physics 1 (Objective)1hr 15mins10:00 am – 11:15 am
SC7082Ceramics 2 (Essay)*2hrs 50mins1:00 pm. – 3:00 pm
SC7081Ceramics 1 (Objective)*3:00 pm – 3:50 pm
SC5162Forestry 2 (Essay)*2hrs1:00 pm – 3:00 pm
SC5161Forestry 1 (Objective)*1hr3:00 pm – 4:00 pm
Thursday, 7th May 2020SC3022English Language 2(Essay)2hrs8:30 am – 10:30 am
SC3021English Language 1 (Objective)1hr10:30 am – 11:30 am
Friday, 8thMay 2020SC2042Geography 2 (Essay)2hrs8:30 am – 10:30 am
SC2041Geography 1(Objective)1hr10:30 am – 11:30 am
SC7152Textiles 2 (Essay)*2hrs 50mins8:30 am – 10:30 am
SC7151Textiles 1 (Objective)*10:30 am – 11:20 am
SC5163Forestry (Alternative A) 3 (Practical)*2hrs8:30 am – 10:30 am (1st Set)
SC5163Forestry (Alternative A) 3 (Practical)*2hrs11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
Monday, 11th May 2020SC7022Foods and Nutrition 2 (Essay)1hr 15mins8:30 am – 9:45 am
SC7021Foods and Nutrition 1 (Objective)1hr9:45 am – 10:45 am
SC3161Dagaare (Elective) 1 (Essay)*3hrs8:30 am – 11:30 am
SC3171Dagbani (Elective) 1 (Essay)*3hrs8:30 am – 11:30 am
SC3181Dangme (Elective) 1 (Essay)*3hrs8:30 am – 11:30 am
SC3191Ewe (Elective) 1 (Essay)*3hrs8:30 am – 11:30 am
SC3201Fante (Elective) 1 (Essay)*3hrs8:30 am – 11:30 am
SC3211Ga (Elective) 1 (Essay)*3hrs8:30 am – 11:30 am
SC3221Gonja (Elective) 1 (Essay)*3hrs8:30 am – 11:30 am
SC3231Kasem (Elective) 1 (Essay)*3hrs8:30 am – 11:30 am
SC3241Nzema (Elective) 1 (Essay)3hrs8:30 am – 11:30 am
SC3251Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)*3hrs8:30 am – 11:30 am
SC3261Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)*3hrs8:30 am – 11:30 am
Monday, 11th May 2020SC1042Financial Accounting 2 (Essay)2hrs 30mins8:30 am – 11:00 am
SC1041Financial Accounting 1 (Objective)1hr11:00 am – 12:00 noon
SC3162Dagaare (Elective) 2 (Essay)*2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
SC3172Dagbani (Elective) 2 (Essay)*2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
SC3182Dangme (Elective) 2 (Essay)*2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
SC3192Ewe (Elective) 2 (Essay)*2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
SC3202Fante (Elective) 2 (Essay)2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
SC3212Ga (Elective) 2 (Essay)*2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
SC3222Gonja (Elective) 2 (Essay)*2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
SC3232Kasem (Elective) 2 (Essay)*2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
SC3242Nzema (Elective) 2 (Essay)*2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
SC3252Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)*2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
SC3262Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)*2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
Tuesday, 12th May, 2020SC5123/BPhysics 3 (Practical) ( Alternative B)2hrs 45mins8:30 am – 11:15 am (1st Set)
SC5123/BPhysics 3 (Practical) (Alternative B)2hrs 45mins11:40 am – 2:25 pm (2ndSet)
SC7092General Knowledge in Art 2 (Essay)*1hr 30mins1:00 pm – 2:30 pm
SC7091General Knowledge in Art 1 (Objective)*50mins2:30 pm – 3:20 pm
Wednesday, 13th May 2020SC5043/ABiology 3 (Practical) (Alternative A)2hrs8:30 am – 10:30 am (1st Set)
SC5043/ABiology 3 (Practical) (Alternative A)2hrs11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
SC2103Literature-In-English 3(Drama & Poetry)2hrs 30mins1:00 pm – 3:30 pm
Thursday, 14th May 2020SC4022General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay)2hrs 30mins8:30 am – 11:00 am
SC4021General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective)1hr 30mins2:00 pm – 3:30 pm
Friday, 15thMay, 2020SC2032Economics 2 (Essay)2hrs8:30 am – 10:30 am
SC2031Economics 1 (Objective)1hr10:30 am – 11:30 am
SC6012Applied Electricity 2 (Essay)1hr2:00 pm – 3:00 pm
SC6011Applied Electricity 1 (Objective)1hr3:00 pm – 4:00 pm
Monday, 18th May 2020SC2022Christian Religious Studies 2 (Essay)2hrs8:30 am – 10:30 am
SC2021Christian Religious Studies 1 (Objective)1hr10:30 am – 11:30 am
SC2082Islamic Studies 2 (Essay)2hrs 50mins8:30 am – 10:30 am
SC2081Islamic Studies 1 (Objective)10:30 am – 11:20 am
SC5052Chemistry 2 (Essay)2hrs1:00 pm – 3:00 pm
SC5051Chemistry 1 (Objective)1hr3:00 pm – 4:00 pm
Tuesday, 19th May 2020SC2052Government 2 (Essay)2hrs8:30 am. – 10:30 am
SC2051Government 1 (Objective)1hr10:30 am – 11:30 am
SC5053/BChemistry 3 (Practical) (Alternative B)2hrs8:30 am. – 10:30 am (1st Set)
SC5053/BChemistry 3 (Practical) (Alternative B)2hrs11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
SC7094General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)*3hrs1:00 pm – 4:00 pm
Wednesday, 20th May 2020SC5172Integrated Science 2 (Essay)*1hr 30mins8:30 am – 10:00 am
SC5171Integrated Science 1 (Objective)*1hr10:00 am – 11:00 am
SC5173Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)*2hrs1:00 pm – 3:00 pm
Thursday, 21st May 2020SC1012Business Management 2 (Essay)2hrs8:30 am – 10:30 am
SC1011Business Management 1 (Objective)1hr10:30 am – 11:30 am
SC5123/CPhysics 3 (Practical) (Alternative C)*2hrs 45mins8:30 am – 11:15 am (1st Set)
SC5123/CPhysics 3 (Practical) (Alternative C)*2hrs 45mins11:40 am – 2:25 pm (2nd Set)
Friday, 22nd May 2020SC7093General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)*3hrs8:30 am – 11:30 am
SC5053/CChemistry 3 (Practical) (Alternative C) *2hrs8:30 am – 10:30 am (1st Set)
SC5053/CChemistry 3 (Practical) (Alternative C) *2hrs11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
SC6043Building Construction 3 (Building Drawing and Essay)2hrs 30mins2:00 pm – 4:30 pm
Tuesday, 26th May 2020 to Monday, 1st June, 2020 (3rd Project Work Option)SC7073Basketry 3 (Project Work)*6 hours a day for 5 days for each paperDate and time for each paper will be arranged by the Council.
SC7083Ceramics 3 (Project Work)*
SC7103Graphic Design 3 (Project Work)*
SC7113Jewellery 3 (Project Work)*
SC7123Leatherwork 3 (Project Work)*
SC7133Picture Making 3 (Project Work)*
SC7143Sculpture 3 (Project Work)*
SC7153Textiles 3 (Project Work)*
Tuesday, 2nd May 2020SC6083Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing)2hrs 45mins8:30 am – 11:15 am
SC5072General Agriculture 2 (Essay)*2hrs8:30 am – 10:30 am
SC5071General Agriculture 1 (Objective)*1hr10:30 am – 11:30 am
SC6082Technical Drawing 2 (Essay)1hr 45mins1:00 pm – 2:45 pm
SC6081Technical Drawing 1 (Objective)1hr2:45 pm – 3:45 pm
Wednesday, 3rd June 2020SC7122Leatherwork 2 (Essay)*2hrs 50mins8:30 am – 10:30 am
SC7121Leatherwork 1 (Objective)*10:30 am – 11:20 am
SC7042Management-In-Living 2 (Essay)*/***2hrs8:30 am – 10:30 am
SC7041Management-In-Living 1 (Objective)*/***1hr10:30 am – 11:30 am
SC7043Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */***1hr2:00 pm – 3:00 pm
Thursday, 4th June 2020SC1071Typewriting2hrs 40mins8:30 am – 11:10 am (1st Set)
SC1071Typewriting2hrs 40mins11:30 am – 2:10 pm (2nd Set)
SC3012Arabic 2 (Essay)2hrs 50mins1:00 pm – 3:00 pm
SC3011Arabic 1 (Objective)3:00 pm – 3:50 pm
SC1052Principles of Cost Accounting 2 (Essay)2hrs1:00 pm – 3:00 pm
SC1051Principles of Cost Accounting 1 (Objective)1hr3:00 pm – 4:00 pm
Friday, 5th June 2020SC3042French 2 (Essay)1hr 15mins8:30 am – 9:45 am
SC3041French 1 (Objective)1hr9:45 am – 10:45 am
SC7012Clothing and Textiles 2 (Essay)1hrs 30mins2:00 pm – 3:30 pm
SC7011Clothing and Textiles 1 (Objective)1hr3:30 pm – 4:30 pm
Monday, 8th June 2020SC5133Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)*2hrs8:30 am – 10:30 am (1st Set)
SC5133Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)*2hrs11:00 am – 1:00 pm (2nd Set)
Tuesday, 9th June 2020SC2142Social Studies 2 (Essay)*3hrs 50mins8:30 am – 11:30 am
SC2141Social Studies 1 (Objective)*1:00 pm – 1.50 pm
Thursday, 11th June 2020SC7112Jewellery 2 (Essay)*2hrs 50mins8:30 am – 10:30 am
SC7111Jewellery 1 (Objective)*10:30 am – 11:20 am
SC2152West African Traditional Religion 2 (Essay)*2hrs 10mins8:30 am – 10:40 am
SC2151West African Traditional Religion 1 (Objective)*50mins10:40 am – 11:30 am
SC5073General Agriculture 3 (Practical)*2hrs8:30 am – 10:30 am (1st Set)
SC5073General Agriculture 3 (Practical)*2hrs11:00 am – 1:00 pm (2ndSet)
Friday, 12thJune 2020SC6233Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)*2hrs8:30 am – 10:30 am (1stSet)
SC6233Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)*2hrs11:00 am – 1:00 pm (2ndSet)

Posted by on February 26, 2020.

Tags:

Categories: 2020 waec runs

Feel Free To Drop Your Comments Below

0 Responses

Leave a Reply

« | »